Začtěte se s námi, KNIŽNÍ TIPY na ZÁŘÍ 2021
Městská knihovna pro vás vybrala několik zajímavých tipů na knižní novinky...
Prvním z nich je zdařilý počin současné polské literatury Oslněni světlem od Jakuba Žulczyka. Příběh z varšavského drogového podsvětí v úzkém kontaktu se společenskou smetánkou se odehrává v šesti dnech, stylizovaných do deníkových záznamů. Příběh získal popularitu také díky stejnojmennému seriálu z produkce HBO.
Ujít si nenechte ani první fantasy knihu od hráče a youtubera Sterakdary - Arilla: Stříbrné město! Arilla odhaluje tajemství minulosti a pradávného řádu Hlídačů. Patří k národu Nurů, kteří už po staletí skáčou z jednoho světa na druhý a hledají nový domov. Musí být neustále v pohybu, protože je pronásleduje šílená bohyně, která se je snaží zničit.
Zapomenutý příběh o velké tragédii a ztracené lásce zase vypráví příběh knihy Klíč od Kathryn Hughesové. Hlavní postava Sarah je zvláštně přitahována opuštěnou nemocnicí pro psychicky nemocné. Při jedné obhlídce objeví kufr pacientky, která zde pobývala před padesáti lety a to, co v něm najde, ji dá příležitost napravit dávnou křivdu.
Pokud dáváte přednost příběhům o naději, víře, lásce a o tom, že štěstí může člověk najít i tam, kde by jej vůbec nečekal, třeba uprostřed skotské vysočiny, na farmě u vesničky Kirrinfi ef, pak si přečtěte knihu Knihkupectví u jezera od Jenny Colganové.
Edek a Mala - mladý politický vězeň a krásná židovská dívka se do sebe zamilují ve vyhlazovacím táboře Osvětim, na místě, kde láska kvete jen zřídka. Nechte se strhnout jejich příběhem podle skutečných událostí v knize Romeo a Julie z Osvětimi od Francesca Paci .
Vlastimil Hela pokračuje ve fenoménu žítkovských bohyní. Vypravil se za nimi nejen na Moravské Kopanice, ale i na slovenské Poloniny a do polského Podlesí. Jeho kniha Návrat žítkovských bohyní je svědectvím o setkáních s vědmami, šeptuchami, s bohyněmi, většinou překvapivě prostými a pokornými lidmi.
Pokud máte rádi gastroturistiku, určitě sáhněte po knize 555 - výlety s gastromapou Lukáše Hejlíka. Tento oblíbený herec vám představí nádherné místa České republiky a jejich dostupné podniky, kam vyrazit na fajn jídlo, kafe, sladký, pivo nebo třeba večerní drink. K tomu vám přidá nějaký tip na výlet. Pomocí QR kódu si můžete stáhnout výletní tipy i do navigace a aby toho nebylo málo, ke každému výletu najdete také napárovanou skladbu, kterou lze načíst na Spotify.
První šifra popisuje příběh Signe, která utíká před minulostí z venkova do velkoměsta. Elisabeth zase podává výpověď za dramatických okolností a Iris uprchla se svými dvěma syny z Estonska. Spojuje je zvláštní nadání, a proto jsou vládou vybrány, aby rozluštily šifru nepřítele. První díl napínavé série Šifrantky od Denis Rudbergové je o přátelství a důvěře tří žen, které pohnuly dějinami moderní Evropy.
Jetotak je další zajímavou knihou od pozoruhodného ukrajinského spisovatele Tarase Prochasky, který přepisuje historii rodných Karpat a s nimi celé střední Evropy. Nepíše ale alternativní dějiny, nýbrž propojuje místa do posloupností a ukazuje, že právě tak vznikají lidské osudy. Ať píše Prochasko o čemkoli, vždycky píše o lásce.
Narozen v modrý den od Daniela Tammeta je autobiografické vyprávění o dětství a dospívání mimořádně inteligentního chlapce s Aspergerovým syndromem, génia, pro něhož jsou obyčejné každodenní situace často neřešitelnou záhadou.
Je lepší hrát na housle či jezdit na kravách? Koušou jen holky? A jak se dá skloubit touha chodit na náboženství a přitom být pionýrem? To vše jsou problémy, které prožívá malý hrdina v knize Housle v kravíně. Dvanáct povídek od Bohumila Kose je inspirovaných pohraničním prostředím padesátých let a je úsměvnou sondou do dětského života.
Vlaštovku Glorii od Timothée de Fombelleho táhne neviditelná touha z jihu do zimy na sever, kde se její osud protne s osudem osamělého řidiče dodávky a mladého uprchlíka. Hrdiny této pohádky jsou ti nejobyčejnější a nejopuštěnější lidé a kulisami jsou jim místa kolem silnic, benzinky, betonové plácky a předměstí.
Jaké to je žít s krávou? Dojit ji každý den, chodit na pastvu, starat se o ni? Tereza Říčanová žije nepohodlný a náročný život, vstává se v něm za úsvitu, a když je to třeba, pracuje se do úmoru. Soužití se zvířetem, každodenní pozorování a fyzická práce v autorce knihy Kráva Říčanová probouzejí citlivost pro skutečný smysl věcí a obnovují zapomenutý vztah se zvířaty.
První fantasy od Davida Walliamse - Bestie z Buckinghamského paláce se odehrává v Británii o sto let později. Londýn je v troskách, lidé mají hlad a na celou zemi padla temnota. Malý princ Alfréd, nikdy neopustil bezpečí Buckinghamského paláce. Teď se ale i v palácových zdech dějí podivné věci a Alfrédův život se má navždy změnit.
Obrázková dvojkniha Mokrozem/Suchozem od Michaela Englera je o klimatu, útěku a přicházení, cílech a vizích, přátelství a víře v sebe samého. Dva hrdinové, jeden ze země sucha a druhý ze země deště, se vydávají na cestu různými směry a dobrodružství může začít!
Pokud vás zajímá, jak se vyvíjel život na Zemi, určitě si nenechte ujít krásně ilustrovanou knihu od Eliseo García - Evoluce: Vývoj života na Zemi. Prostřednictvím evoluce jsme schopni vysvětlit podobnosti v přírodě i neuvěřitelnou schopnost živých tvorů přizpůsobit se změněným podmínkám a přežít.
A nakonec tu máme něco pro začínající čtenáře. Dorotka a sedm koček je kniha plná veselých příběhů. Má velká a dobře čitelná písmena. Autorka knihy Joanna Krzyzanek navíc slova barevně rozdělila do slabik a pomocí humorných ilustrací vybízí děti k samostatnému a pozornému čtení.
Více novinek můžete sledovat v našem ON-LINE KATALOGU.