V KNIHOVNĚ NAJDETE NOVÉ DESKOVÉ HRY

02.07.2024

Minulý rok knihovna do svého fondu zakoupila hry zejména pro nejmenší děti. Protože ohlasy byly pozitivní a hry jsou neustále v oběhu, rozhodla se knihovna nakoupit další. Tenkrát se při nákupu nových her zaměřila zejména na děti od 3 let a děti předškolního věku. Nově tak v knihovně najdete hry od francouzské značky Djeco, u kterých jsou kladeny vysoké nároky na design a nápaditost hraček, ale také hry české výroby či hry firmy Petit Collage, jejímž hlavním posláním je skloubení moderního designu a udržitelnosti. Jejich produkty jsou vyrobeny z recyklovaných materiálů, bambusu nebo dřeva. Většina her rozvíjí paměť, postřeh, vyjadřovací schopnosti, logiku, představivost, ale také motoriku nebo orientaci v prostoru a čase.

Pro děti od 3 let je určená dřevěná stavební hra Ze Stakaboom, ve které hráči stavějí na základnu dílky tak, aby reprodukovali model z obrázku. Neobvyklé Fotbalové pucleso či Pucleso-Chlívek můžete hrát jako pexeso, kdy k sobě skládáte dvě zrcadlově otočené kartičky nebo můžete všechny kartičky složit do jednoho velkého obrázku. V hlavolamu Puzzle Dice Game hráč po hození kostkou vkládá dílky tak, aby do sebe správně zapadaly a nevytvářela se prázdná místa. Princip didaktické hry Povím ti, mami spočívá ve správném sestavení karet tak, aby vznikl logický příběh. O tom, jak se k sobě chovat se předškoláci dozvědí ve hře Nešťourej se v nose. Zahrajte si s dětmi hru a povídejte si spolu o tom, jak se v různých situacích zachovat, proč máme mít jeden k druhému respekt a taky, jak si respekt pro sebe zajistit. Bingo-oblékání je ideální hra pro výuku dětí o ročních obdobích pomocí oblečení. Děti vytahují z pytlíku kusy oblečení a postupně oblékají svou postavu. Bambilion je originální soubor rodinných her do kapsy. Obsahuje 32 částí, díky kterým můžete hrát desítky her.

Oudordodo je pěkná karetní hra pro děti od 4 let, kdy se hráči snaží otázkami dopátrat, kde spí medvídek. Princip rychlé hry What am I? Hádej kdo jsem? vám jistě nemusíme představovat, ale zaručeně vám přinese hodně smíchu a zábavy. Didaktická hra Topologix z řady Eduludo je doporučována logopedy pro zlepšení rozvoje řeči, procvičování předložek, tvoření vět a zrakové percepce. Úkolem je určit polohu zvířat a rozmístit jejich žetony správně do herní mřížky.

Pro děti od 5 let je určena hra P'tit Market naučí děti počítat, chápat význam peněz a jak s nimi hospodařit. Cílem hry je být prvním hráčem, který nakoupí všechny položky ze svého nákupního seznamu. Hurá ven! je ideální hra, když potřebujete děti zabavit třeba na dlouhém výletě. Základem je rychlá poznávací a pohybová hra, která bude bavit i menší děti (od 2 let). Hrací kartičky jsou trojjazyčné, takže se děti zároveň naučí i anglická slovíčka. Krabička ještě obsahuje dalších 19 návodů na venkovní hry a 6 návodů na hry s kuličkami. V taktické karetní hře Gorilla se hráči snaží zbavit karet přiřazením zvířat nebo barev. Některé speciální karty vyžadují, aby si hráči vzali další karty, změnili směr nebo dokonce vynechali tah!

Děti od 6 let může zaujmout paměťová hra Tip top clap. Karty s úkoly se střídají v rychlém sledu a hráči si musí zapamatovat, jaké grimasy či zvuky předváděli spoluhráči před vámi. Pak vše bezchybně zopakujete a přidáte svůj zvuk či pohyb. Mezi hry, které byly vyrobeny v ČR, patří taktická hra Hexafari. Vyberete si postavu a jednu ze 4 barev. V průběhu hry přikládáte dílky k postavám a ty otáčíte. Vyhrává ten, kdo jako první spojí 7 dílů vlastní barvy nebo postavy.

Batamo je výborná hra na procvičení slovní zásoby pro děti od 8 let. Hráči si snaží co nejrychleji vybavit slovo, které začíná na otočené písmenko a koresponduje s obrázkem, který si vytáhli.

Pro starší děti od 10 let je určena vědomostní hra Desítka, ve které nemusí hráči čekat na svůj tah jako v jiných hrách. Ke každému okruhu přísluší 10 otázek a 10 možných odpovědí. Všichni hráči dostanou šanci odpovídat v každém okruhu otázek.

Další hry najdete v on-line katalogu knihovny