Tipy na čtení: ZAKÁZANÉ KNIHY
Četli jste už někdy knihu, která byla z nějakých důvodů zakázaná? Většinou z politických nebo náboženských? Stačí se podívat do nedaleké historie, kdy mnoho českých autorů nemohlo publikovat, zejména tedy z politických důvodů...
V rámci čtenářské výzvy jsme pro vás vybrali několik knih, které byly nebo stále jsou v určitých zemích zakázány a některé důvody vás mohou možná i překvapit.
Sofiina volba - William Styron
Tato kniha byla zakázaná v Libanonu, kvůli pozitivnímu zobrazování Židů.
Mladý jižanský spisovatel Stingo sleduje osudy sousedů v brooklynském penzionu. Žida Nathana a krásné Polky Sophii, která vypráví o prožitém utrpení v Osvětimi. Stingo sleduje, jak jejich osudy směřují k tragickému závěru, a poslouchá Sophiino vyprávění o minulosti, krutě realistický obraz společenského zla, které páchá nenapravitelné škody na lidské duši. Pomocí psychologické drobnokresby a epické malby charakterů i prostředí obnažuje autor otázky viny, kolektivní odpovědnosti a povahy zla, ať už jde o nacismus či o americké stigma otrokářské minulosti.
Šifra mistra Leonarda - Dan Brown
Tato kniha byla v mnohých zemích považována za bestseller, avšak v Libanonu byla zakázána, protože ji považovali za urážlivou vůči křesťanství.
Služební cesta harvardského profesora náboženské symbolologie Roberta Langdona se změní ve vyšetřování vraždy v Pařížském Louvru, na místě činu se totiž najde nevysvětlitelná šifra. Langdon se pouští do pátrání a k svému ohromení náhle vidí, že kamsi do temnot vede stopa zřetelných nápovědí, viditelných pro všechny, kdo vidět chtějí, obsažených přímo v díle geniálního Leonarda da Vinci. Do hry se zapojí také odbornice na šifry a kódy, Sophie Neveuová, a na světlo vycházejí další záhadné souvislosti, naznačující spojení zavražděného s elitní společností, tajným řádem zvaným Převorství sionské, jehož členem byl kdysi i sám Leonardo.
Modlitba za Černobyl - Světlana Alexandrovna Alexijevič
Tvorba této autorky je zakázána v Bělorusku z politických důvodů.
Kniha laureátky Nobelovy ceny Světlany Alexijevičové je sestavena z rozhovorů s lidmi z černobylské oblasti, jejichž život neštěstí zásadně ovlivnilo, s vdovami po hasičích, kteří byli jako první bez jakékoliv ochrany posláni hasit hořící elektrárnu, s mobilizovanými vojáky nasazenými v obrovském měřítku, často nesmyslně, na likvidaci následků katastrofy, s vysídlenými rolníky, vědci, kteří měli zakázáno informovat obyvatelstvo, stranickými pracovníky, kteří zbytečně a marně čekali na pokyny shora. Můžeme ji číst jako varování před technologickou apokalypsou, ale i jako obžalobu komunistického režimu, jehož vinou byla černobylská elektrárna postavena fušersky a s nedostatečnou precizností a který v okamžiku, kdy bylo potřeba rázně jednat, lhal vlastním lidem, rozsah celého neštěstí zastíral.
Lolita - Vladimir Nabokov
Tato kniha je v mnohých zemích zakázána za obscénnost a to zejména v Argentině, Kanadě, Spojeném království, v Jižní Africe a na Novém Zélandu.
Bolestná, šokující i dojemná zpověď čtyřicátníka Humberta o bezmezné erotické posedlosti kouzlem dvanáctileté dívky a jejích tragických důsledcích dokáže i bezmála půlstoletí po svém vzniku zasáhnout čtenáře otevřeností a důsledností, s níž otevírá a rozvíjí své tabuizované téma, s odstupem času jej však stále výrazněji oslovuje jako to, co vždy představovala především: mistrovsky komponované mnohovrstevné pojednání na téma vášně, lásky a hříchu, vycházející z bohatého kulturního zázemí a překypující pro Nabokova typickou slovní virtuozitou, ironií i humorem.
Alenka v kraji divů a za zrcadlem - Lewis Carroll
Kniha byla zakázaná v provincii Hunan v Číně (1931) kvůli zobrazování zvířat na stejné úrovni složitosti jako lidské bytosti. Přisuzování lidské řeči zvířatům bylo považováno za urážející.
Anglický matematik a logik Lewis Carroll, údajně napsal tento příběh pro malou holčičku Alici Liddellovou. Dílu se dostalo vědecké interpretace a bylo označeno za mimořádné. Sama hlavní postava, neustále ohromená Alenka v bezděčných reakcích na imaginativní svět plný podivuhodných věcí a událostí, Carrollův um logicky svázat absurdum světa v celé šíři a líčená přirozenost i znalost dětského chování, zaručili dílu světové uznání a přerod v klasiku.
Medvídek Pú - Alan Alexander Milne
Ze stejného důvodu jako Alenka, byla problémová i tato kniha, tedy kvůli zobrazování zvířat na stejné úrovni, jako lidé.
Příběhy tohoto neobyčejného medvěda a
jeho přátel si získaly malé i velké čtenáře na celém světě. Pú - sympatický
popleta, oslík Ijáček, Klokánek, Prasátko, Tygr, Sova, a především Kryštůfek
Robin prožívají společně dobrodružství plná legrace a úžasné fantazie, která
nás zavedou do neméně podivuhodného Stokorcového lesa.